Odziedziczenie nieruchomości
Jeśli przypadła nam w spadku nieruchomość to po śmierci właściciela musimy zgłosić jak najszybciej chęć jej nabycia.
Prawo spadkowe przewiduje, że każdy zainteresowany w sprawie spadkowej powinien otrzymać równą część (a więc jeśli umrze osoba posiadające troje dzieci pozostawia każdemu 1/3 swojego majątku w spadku).
Sprawy spadkowe można wyjaśniać na dwa sposoby – na drodze sądownej (zdecydowanie tańsza, ale też bardziej skomplikowana i dłuższa) oraz za pośrednictwem notariusza, który przygotuje stosowny dokument, który ma taką samą moc, co postanowienie sądu.
W przypadku spraw spadkowych związanych z podziałem majątku (w tym nieruchomości) najważniejszym elementem jest to, czy rodzina jest zgodna co do słusznego podziału.
Jeżeli pojawiają się spory wśród najbliższej rodziny, wtedy najczęściej sprawa wyjaśniana jest przez sąd (czas oczekiwania na decyzje sądu jest nie krótszy niż 6 miesięcy).
W innych przypadkach można o wiele szybciej zamknąć sprawę u notariusza, który sporządzić może wspominany dokument, tzw.
akt poświadczenia dziedziczenia.
www.viacon.pl
Polecane artykuły
Rodzina wielopokoleniowa
Dzisiaj to może już rzadkość, ale życie przecież pisze i takie scenariusze. Młode pary zamieszkują wspólnie ze swoimi rodzicami w jednorodzinnym domu. Zajmują całe jedno piętro, mają osobne, niekrępujące wejście, korzystają z garażu, ogrodu. Starsi już rodzice nie utrzymają dużego domu sami, kiedy
Remont kuchni - ile kosztuje, jak zaplanować?
Nawet najpiękniej urządzona kuchnia, w której zostały wykorzystane materiały najwyższej jakości, po pewnym czasie będzie wymagała remontu. W zależności od tego jaki będzie stopień jej zużycia i jak bardzo nam się znudził jej wystrój, może się okazać, że będzie to tylko małe malowanie, albo może być